Wydarzenia

Wydarzenia ma HomePage WPK

  • Nabór na dwudniowe zajęcia przyrodnicze

    04.03.2024

    Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami z uwagi na duże zainteresowanie zajęciami dwudniowymi we Wdeckim Parku Krajobrazowym ogłaszamy nabór na dwudniowe zajęcia przyrodnicze. Nabór odbywać będzie się na podstawie przesłanych prac konkursowych wraz ze zgłoszeniem.

    Zadanie konkursowe polega na nakręceniu krótkiego filmu/ spotu edukacyjnego w którym przekonacie jury konkursowe że to właśnie Wy powinniście wziąć udział w dwudniowych zajęciach edukacyjnych na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

    Jeżeli przyroda jest dla Was ważna i chętnie podejmujecie działania na rzecz jej ochrony to ten konkurs jest właśnie dla Was.

    Więcej informacji w sekcji Konkursy ekologiczne

     
  • Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym - 16.03.2024 r.

    28.02.2024

    Program tegorocznych warsztatów stacjonarno-terenowych „Noc Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym” będzie obejmował w części stacjonarnej prelekcję na temat "Sowy krajobrazu rolniczego" połączoną z rozpoznawaniem ich głosów, którą poprowadzi dla Nas Edwin Siwek ze Stowarzyszenia Ochrony Sów. W programie przewidziane jest również wyjście w teren na nocne nasłuchiwanie sów, które zakończone zostanie wspólnym ogniskiem (prowiant - kiełbaski, chleb i itp. we własnym zakresie). Wyjście w teren uzależnione będzie od panujących warunków pogodowych (prosimy o stosowny ubiór), mile widziane latarki.

    Na warsztaty stacjonarno-terenowe obowiązują zapisy, ze względu na charakter imprezy liczba miejsc ograniczona - 70 osób. Zapisy poprzez e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia pod numerem:
    tel. 693-481-099

    Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wydarzenia zamieszczonym poniżej:

    Attachments:
    Nazwa plikuRozmiar pliku
    Noc sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym - regulamin wydarzenia.pdf184 kB
     
  • Konkurs plastyczny "Tajemnice sów"

    28.02.2024

    Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Tajemnice sów". Regulamin konkursu oraz metryczka dostępne poniżej:

     
  • Tam i z powrotem. Fascynująca wędrówka Gotów z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

    02.01.2024

    Tam i z powrotem. Fascynująca wędrówka Gotów z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

    Zapraszamy na kolejne spotkanie z archeologią Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
    Tym razem, będzie okazja do poznania historii fascynującej wędrówki Gotów, którzy w pierwszym tysiącleciu naszej ery przemierzyli ogromną część Europy a ślady tej wędrówki można do dziś spotkać w leśnych ostępach Wdeckiego Parku Krajobrazowego!

     
  • Rozstrzygnięcie VII edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Perły Polskiej Przyrody

    31.10.2023

    nagroda Perły Polskiej Przyrody Grand Prix 2023

    W dniu 29 października nastąpiło rozstrzygnięcie VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Perły Polskiej Przyrody 2023. Tegoroczna edycja zgromadziła 252 fotografów dzikiej przyrody, którzy w 6 kategoriach konkursowych nadesłali łącznie 2044 prace.

    Zwycięskie prace z tegorocznej edycji, jak również z poprzednich można zobaczyć na profilu społecznościowym Facebook poświęconemu konkursowi fotograficznemu www.facebook.com/PerlyPolskiejPrzyrody
    oraz na Instagramie www.instagram.com/perly_polskiej_przyrody

    Z listą laureatów można zapoznać się poniżej:

    Attachments:
    Nazwa plikuRozmiar pliku
    Perły Polskiej Przyrody 2023 - rozstrzygnięcie.pdf106 kB
     

Warto zobaczyć

  • Drewniane chaty

    19.08.2013

    Drewniane chaty

    Na terenie WPK zachowała się spora ilość drewnianych domów, charakterystycznych dla Borów Tucholskich. Przeważnie o konstrukcji zrębowej z XIX i początku XX wieku.

     
  • Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego w Szczerkowie

    19.08.2013

    Brzęki im. Zygmunta Czubińskiego w Szczerkowie

    Rezerwat leśny, położony jest 9 km na północ od Osia. Utworzony został w celu ochrony największego w Europie Środkowej skupiska jarzębu brekinii zwanego też brzękiem. Gatunek ten, niegdyś pospolity w europejskich lasach dziś jest już rzadko spotykany.

     
  • Porosty

    19.08.2013

    Porosty - trwała symbioza glonów i grzybów

    Porosty - organizmy te stanowiące trwałą symbiozę glonów i grzybów są naturalnym bioindykatorem, czyli wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza (SO2).

     
  • Szkoła w Brzezinach

    19.08.2013

    kolekcja roślin w szkole w Brzezinach

    Na wschód od Osia, w odległości około 5km, znajduje się godna zwiedzenia szkoła podstawowa. W przyszkolnym arboretum zgromadzono kolekcję roślin, liczącą obecnie ponad 150 gatunków drzew i krzewów.

     
  • Zalew Żur

    19.08.2013

    Zalew Żur

    W 1929 roku w wyniku powstania Elektrowni Wodnej w Żurze utworzony został na Wdzie zbiornik zaporowy o powierzchni 440 ha z bogato rozwiniętą linią brzegową długości aż 34 kilometrów. Szczególną cechą zalewu są liczne półwyspy, wyspy i zatoki. Brzegi zbiornika porastają starodrzewia z licznymi pomnikowymi dębami i lipami.

     
  • Zgorzały Most

    19.08.2013

    osadza Zgorzały Most

    Osada o osobliwej nazwie Zgorzały Most powstała przed 1772 rokiem. Należała do folwarku w Wierzchach stanowiącego własność królewską.